Nepriateľ č.1: Voš detská

Trápenie, ktoré si zažil snáď každý - či už v úlohe dieťaťa alebo rodiča, často býva behom na dlhú trať a to buď z dôvodu opakovanej nákazy alebo vinou nekvalitnej liečby. Podľa odhadov musí vši ročne odstraňovať až 300 tisíc Slovákov
. Poďme sa na vši pozrieť bližšie a povedať si najčastejšie mýty a polopravdy, ktoré o týchto parazitoch kolujú.

Životný cyklus vši detskej


Mýty o všiach

Vši sú znakom nedostatočnej hygieny

Nesprávne tvrdenie! Napadnutie všami nemá nič spoločného s nedostatočnou hygienou. Časté umývanie vlasov nechráni pred všami, ale dosiahneme tým len čisté vlasy. Vši sa vyskytujú najmä tam, kde sa do kontaktu dostáva veľké množstvo ľudí, napr. deti v škole alebo škôlke. Vši sa rozširujú prostredníctvom priameho kontaktu hlavy s hlavou, napr. pri hrách, kedy jednoducho voš prelezie. Lietať ani skákať vši totiž nevedia! Bohužiaľ tento mýtus vedie aj v dnešnej dobe k tomu, že sa veľa rodičov hanbí a napadnutie všou tají. Neinformujú tak svoje okolie a bohužiaľ dajú tak všiam čas, aby sa nekontrolovateľne rozšírili. Z tohto dôvodu môžu školské zariadenia (školy a škôlky) s výskytom vší bojovať celé mesiace.

Vši sa šíria prostredníctvom čiapok, plyšákov, posteľnej bielizne a pod.

Nie, len vo výnimočných prípadoch. Len na hlave má voš ideálne teplotné podmienky a stravu, aby mohla prežiť. Bez pravidelnej konzumácie krvi, približne každé 3 hodiny, prežije voš len pár hodín (maximálne 1-2 dni). Vzhľadom k tejto informácii sú ostatné predmety len výnimočne zavšivené a potrebné "odvšivovacie" opatrenia sú len málokedy nutné. Posteľná bielizeň a pyžamá sa nemusia vyvárať, stačí ich len vyprať na teplotu 60 stupňov. Podobne aj čiapky a uteráky. Dôležité je nájsť zdroj nákazy a informovať kompetentných, prípadne vykonať ošetrenie.

Všetci členovia rodiny sa musia "pre istotu" podrobiť ošetreniu

Nie, nie je to pravda. Aby sa odstránil možný zdroj opätovného nakazenia, mali by sa všetci členovia rodiny pozorne skontrolovať pomocou hrebeňa proti všiam a hnidám. Musíme si dať pozor najmä na všami obľúbené miesta, ako napríklad za ušami, na spánkoch. Iba ak nájdeme živé vši alebo hnidy musíme začať s ošetrením. A pozor: je potrebné informovať aj iné osoby, s ktorými ste boli v kontakte, napr. z radov kamarátov alebo známych, aby sa aj oni mohli nechať skontrolovať na prípadné napadnutie všami.

Vši prenášajú choroby

Nesprávne tvrdenie. Vši v našich zemepisných šírkach choroby neprenášajú. Sú síce nepríjemné, ale v princípe neškodné. Je však možné, že alergická reakcia na všie sliny  povedie k svrbeniu. Následkom môžu byť bakteriálne infekcie, pri ktorých môžu vzniknúť ekzémy.

Mačky a psy prenášajú vši

Nesprávne tvrdenie! Voš detská žije iba v ľudských vlasoch a neprenáša sa zo zvierat na ľudí. Vši na prežitie potrebujú výhradne ľudskú krv. Existujú síce iné druhy vší, ktoré sú rozšírené medzi mačkami a psami, tento typ vší však nedokáže prežiť na ľudskej krvi.

Vši sa dajú odstrániť iba pomocou účinných chemických prípravkov

Nie, nie je to pravda. Štúdie preukázali, že vší sa môžeme účinne zbaviť pomocou prípravkov obsahujúcich Dimeticon (NYDA®). NYDA® spolieha na veľmi šikovný fyzikálny spôsob účinku, proti ktorému si vši nedokážu vybudovať odolnosť. Vši a ich vývojové štádiá (hnidy a larvy) sa neotrávia, ale udusi sa.

Deti, ktoré majú vši sa môžu vrátiť do kolektívu až po návšteve lekára

Nie, nie je to pravda. Deti sa do zariadenia môžu vrátiť hneď po prvom ošetrení na to určeným prípravkom (napr. NYDA®).

Živú hnidu vo vlasoch spoznáte tak, že při jej stlačení „krupne“, neživá „nekrupne“ – tzn.nepraská.

Nie, nie je to pravda: Vonkajší obal hmyzu aj ich vajíčok sa skladá z tvrdého chitinózneho panciera, ktorý môže pri rozdrvení prasknúť (zvukovo sa to prejaví ako krupnutie). Lenže to nezáleží na tom, či je hmyz stále nažive alebo nie. Ochranná škrupina (chitinózny obal hmyzu) môže iba prasknúť a to sa tiež prejaví zvukovo ako krupnutie. Zvuk pri rozdrvení teda nie je spoľahlivým ukazovateľom toho, či sa jedná o živú voš alebo hnidu. Doporučujeme sa radšej riadiť pravidlom „1 cm“. Ak sú hnidy na vlasoch  vo vzdialenosti 1 cm od korienkov vlasov (vlasovej pokožky), znamená to , že hnida  je buď dávno vyliahnutá a ide o prázdny obal alebo ide už o vyliahnutú nymfu. Pri správnom použití NYDA® podľa návodu, dôjde k uduseniu vší, hníd aj nymf.